RODO

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Instytut Parazytologii im. Witolda Stefańskiego, PAN ul. Twarda 51/55 00-818 Warszawa, wpisanym do Rejestru Numer RIN-II-10/98 reprezentowanym przez Dyrektora Instytutu. W przypadku pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt z Inspektorem Ochrony Danych. Kontakt z inspektorem danych osobowych na adres email: iodo@twarda.pan.pl lub w biurze Instytutu.

 

Podanie danych osobowych na stronach internetowych Instytutu jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam wpływ na przeglądarkę internetową i jej ustawienia. Odbiorcami danych osobowych mogą być Instytut, Google, Facebook. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie poprzez zmianę ustawień w przeglądarce. Dane osobowe będą przetwarzane i przechowywane w zależności od okresu używania technologii. Mam prawo zażądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania tych danych, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords, Facebook Pixel. W sytuacji wniesienia sprzeciwu wobec profilowania, prosimy zoptymalizować odpowiednio przeglądarkę. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, jak i również prawo do ograniczenia ich przetwarzania/ prawo do cofnięcia zgody, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Pani/Pana zdaniem, przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana – narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.

Kolejny przypadek włośnicy u dzika w województwie mazowieckim. | Instytut Parazytologii PAN w Warszawie

Kolejny przypadek włośnicy u dzika w województwie mazowieckim.

XXI Festiwal Nauki
16 listopada 2017
XVIII Konferencja DIAGMOL 2017
7 grudnia 2017

W ostatnich dniach

w Instytucie zbadano fragmenty mięśni kolejnego dzika odstrzelonego w województwie mazowieckim. Do izolacji larw zastosowano metodę wytrawiania w sztucznym soku żołądkowym (HCl-pepsyna) zgodnie z zaleceniami Rozporządzenia Wykonawczego Komisji Europejskiej No. 2015/1375 z dnia 10 sierpnia 2015 r., natomiast do identyfikacji gatunkowej nicieni zastosowano metodę multiplex PCR wg. Zarlenga i wsp. 1999. Ze względu na możliwość wystąpienia inwazji mieszanej izolację DNA wykonywano z pojedynczych larw.

Ze 130,95 g próbki uzyskano 5436 larw co w przeliczeniu wynosi 41,5 larwy na 1 g tkanki. Wyizolowany gatunek nicieni zidentyfikowano jako Trichinella spiralis. Wszystkie wyizolowane larwy były żywe. Ostatnie doniesienia epidemiologiczne wskazują, że mięso lub przetwory z mięsa dzika są najczęstszym źródłem zarażenia ludzi włośnicą.

Badania mogły zostać przeprowadzone dzięki współpracy z Powiatowym lekarzem Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim dr Maciejem Wierzchoniem.

Załączone zdjęcia przedstawiają larwy włośni pod binokularem oraz wynik reakcji PCR pozwalającej określić gatunek włośni.

Wynik_PCR

Wynik PCR

Larwy_włośnia

Larwy włośnia